Teknoloji

Kulağınıza deniz kabuğu dayadığınızda denizin sesi nasıl duyulur? Yoksa duyuluyor mu?

Kulağımıza deniz kabuklarını koyduğumuzda neden okyanus gibi ses çıkarır? Bu yazımızda bu sorunun cevabına bakıyoruz.

Gerçek şu ki, denizden uzakta olsak bile, bir deniz kabuğunu kulağımıza yaklaştırarak bir ses duyabiliriz. En uygun deniz kabukları spiral formdakilerdir.

PEKİ NE DUYULUR?

Peki gerçekte ne duyuyoruz?

Aslında dalgaları andıran bu ses, ortam sesi. Deniz kabuğu yapısı gereği sesi farklı frekanslara çevirerek iletir. Tıpkı bir müzik aleti gibi çalışan bu yapı, etrafımızdaki sesi dalgalarınkine benzer bir frekansa getirerek bize iletir. Bu vesileyle denize yakınsak, duyduğumuz gerçekten de dalgaların sesi olabilir. Aslında bu tür bir etki için deniz kabuğuna bile ihtiyacınız yok. Boş bir kahve fincanı ile denediğimizde aynı frekanstaki sesleri duyabiliriz. Bardağın kulağınıza yakınlığı ve hacmi ile orantılı olarak sesin şiddeti artacaktır.

Oxford Üniversitesi Bütünleştirici Nörobilim Merkezi direktörü ve Oxford İşitsel Sinirbilim Kümesi lideri Andrew King de bahis konusunda endişeli. “Deniz kabuğunun fiziksel özelliklerinden dolayı ortam veya arka plan gürültüsü duyuyorsunuz” diyor. Kabuklardaki kral “sert, kavisli yüzeyler“Ses dalgalarını yansıttığını söylüyor.

Bilim adamı Shruti Deshpande’ye göre, boş kaseler veya şişeler gibi açıklıkları olan diğer yapılar da benzer sesler üretebilir. Deshpande, “Ortam gürültüsü bu sert kabuğun iç yüzeyine çarptığında, çoklu yansımalar meydana gelir ve ortam gürültüsü içindeki belirli frekanslar yükselir. İster bir deniz kabuğu, ister okyanusla hiçbir ilgisi olmayan boş bir kase olsun, çemberi tutun. kulağınızda ‘rezonans’ denen bir şey var. “Olgunun bir sonucu olarak, okyanus benzeri bir ses kalitesi elde edersiniz.”

Tabii eğer sahildeyseniz, kulağınıza bir deniz kabuğu tuttuğunuzda duyacağınız ortam sesleri en azından bir miktar deniz sesi içerecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu